Наукові дослідження та відкриття

Мозок на ремонт: як особливі нейрони повертають сили після недосипу

Ми всі бува­ли в ситу­а­ції, коли після кіль­кох годин сну почу­ва­є­шся, ніби тебе пере­їхав буль­до­зер. І хоче­ться про­сто заку­та­тись у ков­дру, вимкну­ти теле­фон і спати років зо два. Але твій орга­нізм не такий про­стий. Поки ти стра­жда­єш від каво­во­го пере­до­зу і заздриш котам, мозок запу­скає спе­ці­аль­ну ава­рій­ну про­гра­му від­нов­ле­н­ня. І тепер вчені наре­шті розі­бра­лись, хто там дири­гує цією опе­рою повер­не­н­ня до нор­маль­но­го стану.

Нейрони-спецназ у центрі подій

Довгий час біо­ло­ги лама­ли голо­ву, що ж у мозку від­по­від­ає за ту саму нестер­пну сон­ли­вість після ночі на робо­ті чи вечір­ки. Адже було зро­зумі­ло: не про­сто так ми злі­та­є­мо у стан «пів­сон­но­го зомбі». І ось уяви собі — вчені зна­йшли осо­бли­вих «рятів­ни­ків» у тала­му­сі, так звані ней­ро­ни RE. У гри­зу­нів вони сві­тя­ться актив­ні­стю, коли орга­нізм тер­мі­но­во потре­бує перезавантаження.

Щоб дове­сти, що ці ней­ро­ни реаль­но щось вирі­шу­ють, мишам вла­шту­ва­ли екс­пе­ри­мент. Їхні RE-ней­ро­ни шту­чно сти­му­лю­ва­ли сві­тлом. І що ви дума­є­те? Замість того, щоб біга­ти у спра­вах, хво­ста­ті під­до­слі­дні поча­ли наво­ди­ти зати­шок у клі­тці й ретель­но вми­ва­тись. А потім — бац! — і зану­ри­лись у дов­гий гли­бо­кий сон. Це як нати­сну­ти кно­пку «hibernate» на комп’ютері, тіль­ки ще ефективніше.

Що стається, коли їх вимкнути

Те, що RE-ней­ро­ни можуть запу­ска­ти сон — вже сен­са­ція. Але вчені пішли далі й вирі­ши­ли пере­ві­ри­ти, що буде, якщо цю систе­му вимкну­ти. Для цього мишам тим­ча­со­во бло­ку­ва­ли робо­ту RE під час виму­ше­ної без­сон­ної ночі. І тут з’ясувалось ціка­ве: без актив­них ней­ро­нів тала­му­са орга­нізм про­сто не вміє нор­маль­но ком­пен­су­ва­ти втра­че­ний сон.

Іншими сло­ва­ми, ці клі­ти­ни пра­цю­ють як пер­со­наль­ний від­нов­лю­вач балан­су. Якщо вони в строю — після важ­ко­го дня ти все одно змо­жеш виспа­тись і повер­ну­ти собі сили. А якщо їх зла­ма­ти — навіть дов­гий від­по­чи­нок буде напо­ло­ви­ну даремним.

Ключ до глибокого сну — білок CaMKII

Є ще один герой цієї істо­рії — білок CaMKII. Це такий собі «архі­те­ктор ней­ро­пла­сти­чно­сті», який допо­ма­гає клі­ти­нам мозку під­ла­што­ву­ва­тись під обста­ви­ни. Виявилось, що, якщо його забло­ку­ва­ти, сигнал між RE і ще одні­єю важли­вою ділян­кою — Zona Incerta — зни­кає. Як наслі­док, орга­нізм біль­ше не вміє гра­мо­тно від­нов­лю­ва­ти дефі­цит сну.

Простіше кажу­чи, CaMKII — це шестер­ня, без якої всі меха­ні­зми ком­пен­са­ції йдуть коту під хвіст. І ось тобі від­по­відь на пита­н­ня, чому іноді навіть десять годин у ліжку не допо­ма­га­ють: якщо ця систе­ма зла­ма­на, толку мало.

Чому це важливо і що нам з цим робити

Нове від­кри­т­тя не лише про гри­зу­нів. Воно пока­зує, що мозок має скла­дну мере­жу, яка букваль­но від­сте­жує твої витра­ти енер­гії і борги по сну. І, якщо раптом ти регу­ляр­но ігно­ру­єш сигнал «іди спати», у мозку може тра­пи­тись збій.

Ось кіль­ка при­чин, чому це від­кри­т­тя реаль­но важливе:

  1. Допоможе роз­ро­би­ти нові спосо­би ліку­ва­н­ня без­со­н­ня та хро­ні­чної втоми.
  2. Може поясни­ти, чому деякі люди ніяк не виси­па­ю­ться навіть після дов­гих вихідних.
  3. Дає надію, що у май­бу­тньо­му ми змо­же­мо «пере­на­ла­што­ву­ва­ти» мозок після стре­су і депривації.

Тож, насту­пно­го разу, коли тебе потя­гне на сері­ал до тре­тьої ночі, зга­дай про ці ней­ро­ни. Вони і так пашуть за двох, аби ти не пере­тво­рив­ся на ходя­чу тушу.

Cон — твій найкращий друг

Ми часто спри­йма­є­мо сон як щось необов’язкове. Мовляв, пере­си­джу нічку, вип’ю кави — і норм. Але насправ­ді наш мозок має свої межі. І, якщо не дати йому можли­вість під­ла­та­ти систе­му, не дивуй­ся, що ранок почне­ться з ман­три «нічо­го не хочу».

Отже, нові дослі­дже­н­ня дове­ли: ней­ро­ни RE — клю­чо­ві пер­со­на­жі у від­нов­лен­ні після недо­си­пу. Вони разом із біл­ком CaMKII вклю­ча­ють наш «режим ремон­ту». І це круто знати, аби ціну­ва­ти вла­сні сили. Бо сон — це не слаб­кість, а голов­ний секрет того, як зали­ша­тись аде­ква­тним і живим у цьому боже­віль­но­му світі.

Знайшли помил­ку? Виділіть текст та нати­сніть ком­бі­на­цію Ctrl+Enter або Control+Option+Enter.

Було цікаво?
😚👎

Залишити відповідь

Back to top button
Увійти

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: