Пошук позаземного життя

Сигнал WOW!: космічний детектив, який досі не має фіналу

Уяви собі: ніч, 1977 рік, Огайо. Радіотелескоп Big Ear — не якийсь там умов­ний, а справ­жній мета­ле­вий монстр — фіксує щось дуже дивне. Протягом 72 секунд над­хо­дить настіль­ки чіткий сигнал з космо­су, що астро­ном, який його поба­чив, букваль­но на полях запи­су напи­сав ручкою «WOW!». Так з’явився один із най­ві­до­мі­ших космі­чних мемів, який насправ­ді… не смішний.

Цей сигнал був не схо­жий ні на що, що реє­стру­ва­ли рані­ше: не супу­тник, не радар, не якась атмо­сфер­на фігня. Він був вузь­ко­сму­го­вим, ста­біль­ним і — що най­ці­ка­ві­ше — ніко­ли біль­ше не повторився.

Чи це було посла­н­ня від іно­пла­не­тян? Чи про­сто шум у лінії? Давай роз­бе­ре­мось. Але попе­ре­джаю: це буде істо­рія, гідна справ­жньо­го нау­ко­во-космі­чно­го детектива.

WOW або просто ВАУ?

Сигнал, який уві­йшов в істо­рію під назвою WOW!, насправ­ді — це шифр 6EQUJ5. Ні, це не пароль від Wi-Fi, а спо­сіб запи­су інтен­сив­но­сті радіо­хвиль. Розшифровується так:

  • «6» — слаб­кий шум,
  • «E» — вже щось серйозне,
  • «U» — пік інтенсивності.

Він з’явився один раз, три­вав трохи біль­ше хви­ли­ни — і зник. У насту­пні дні, міся­ці й навіть деся­ти­лі­т­тя його нама­га­ли­ся знову пійма­ти — глу­шняк. Як вкра­де­ний пакет на Новій пошті — ніби й був, але зна­йти нереально.

Було кіль­ка теорій:

  • Радар від літа­ка або супу­тни­ка? Не схо­ди­ться. Частота була дуже специфічна.
  • Сигнал із Землі? Але тоді чому його чули з космосу?
  • Аномалія в обла­днан­ні? Та обла­дна­н­ня пра­цю­ва­ло штатно.

І тоді… поча­ли підо­зрю­ва­ти, що це може бути шту­чно­го похо­дже­н­ня. А шту­чне в космо­сі — це або ми, або не ми.

Хто там говорить?

SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) — це не культ, не секта, а реаль­на нау­ко­ва іні­ці­а­ти­ва, яка з 60‑х років букваль­но «слу­хає космос», щоб почу­ти хоч щось розум­не. Вони не жену­ться за літа­ю­чи­ми таріл­ка­ми, а пра­цю­ють по науці: ана­лі­зу­ють радіо­си­гна­ли, див­ля­ться на спе­ктри, буду­ють гіпотези.

І хоча WOW! — це най­гу­чні­ший кейс, схожі штуки тра­пля­ли­ся й потім. Проблема одна: все, що при­хо­дить з неба, або занад­то слаб­ке, або три­ває мікро­се­кун­ди, або таке, що ми не впев­не­ні, чи не ми самі це від­пра­ви­ли. Світло в кінці туне­лю то зни­кає, то знову з’являється. І в цьому є щось роман­ти­чне: ми чека­є­мо дзвін­ка, як під­лі­ток після побачення.

Чому ми досі не зустріли інопланетян?

Ну, по-перше, можли­во, їх нема. По-друге, можли­во, вони настіль­ки розум­ні, що з нами не спіл­ку­ю­ться (хто б хотів чати­ти з мав­па­ми, які сва­ря­ться у Twitter?). По-третє — ми самі може­мо бути занад­то тупі, щоб роз­пі­зна­ти їхній меседж.

Ось тобі 5 варі­ан­тів, чому ми ще не вийшли на контакт:

  1. Ми шука­є­мо не там. Космос — вели­кий. Дуже.
  2. Ми шука­є­мо не так. Може вони спіл­ку­ю­ться не радіо­хви­ля­ми, а гра­ві­та­цій­ни­ми коли­ва­н­ня­ми або думками.
  3. Ми ще не ціка­ві. Наш роз­ви­ток для них як епоха динозаврів.
  4. Вони боя­ться нас. Побачили нови­ни про війну й ска­за­ли: «Ні, дякую».
  5. Контакт уже був. Але хтось це при­хо­вує. (Ну або не був, але тео­рії змови — це зав­жди весело).

Сигнал є, відповіді нема

Сигнал WOW! — це як зла­ма­на кно­пка «під­пи­сав­ся, але не дзво­нить». Він досі три­має астро­но­мів у напру­зі, бо це було щось. І навіть якщо це вияви­ться при­ро­дне явище або баналь­на техні­чна помил­ка, факт лиша­є­ться: у нас є доку­мен­то­ва­ний, незро­зумі­лий, кру­тий сигнал з космосу.

І хай іно­пла­не­тя­ни мов­чать, ми все одно слу­ха­є­мо. Бо що, як насту­пний WOW! уже в дорозі?

Знайшли помил­ку? Виділіть текст та нати­сніть ком­бі­на­цію Ctrl+Enter або Control+Option+Enter.

Було цікаво?
😚👎

Залишити відповідь

Back to top button
Увійти

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: