Екологія

Вони зникли назавжди: скільки тварин знищило людство

Уявіть світ, у якому по лісах ще блу­ка­ють мамон­ти, в оке­а­нах пла­ва­ють сте­ле­ро­ві коро­ви, а над голо­вою про­лі­та­ють мільяр­ди диво­ви­жних голу­бів. Але цього світу вже не існує. Людство зали­ши­ло за собою кри­ва­вий слід у при­ро­ді, і тися­чі видів тва­рин біль­ше ніко­ли не з’являться на Землі. У цій стат­ті ми дослі­ди­мо, скіль­ки саме видів зни­кло з нашої вини, чому так ста­ло­ся і чи може­мо ми ще щось змінити.

Вимирання почалося задовго до індустріалізації

Ще до вина­хо­ду еле­ктри­ки та паро­вих машин Homo sapiens актив­но вини­щу­вав нав­ко­ли­шню фауну. Як тіль­ки люди засе­ля­ли новий кон­ти­нент, там невдов­зі почи­на­ло­ся масо­ве зни­кне­н­ня вели­ких тва­рин. Так зникли:

  • мамон­ти;
  • мега­те­рії (гігант­ські лінивці);
  • гли­пто­до­ни (бро­не­но­сці роз­мі­ром з автомобіль);
  • птахи моа;
  • масто­дон­ти.

Основною при­чи­ною було надмір­не полю­ва­н­ня. Людина діяла ско­ор­ди­но­ва­но, ефе­ктив­но і… невблаганно.

Історії зникнення: кого ми втратили за останні 500 років

Стелерова корова

Гігантське мор­ське сса­ве­цько вагою до 10 тонн. Відкрита у 1741 році. Через 27 років зни­кла пов­ні­стю через надмір­не полювання.

Маврикійський дронт

Нелітна птаха, яка без стра­ху під­хо­ди­ла до людей. Знищена людьми та заве­зе­ни­ми кота­ми й пацю­ка­ми лише за 80 років.

Мандрівний голуб

Колись — най­чи­слен­ні­ший птах на пла­не­ті. Мільярди осо­бин! Але через полю­ва­н­ня, вируб­ку лісів та бай­ду­жість — оста­н­ня голуб­ка помер­ла у 1914 році.

Тилацин (Тасманійський тигр)

Хижак з вигля­дом соба­ки і сму­га­ми, як у тигра. Винищений людьми як «шкі­дник». Останній екзем­пляр помер у нево­лі в 1936 році.

Людство як причина шостого масового вимирання

Сьогоднішній темп зни­кне­н­ня видів у 1000 разів пере­ви­щує при­ро­дний. Вчені гово­рять про шосте масо­ве вими­ра­н­ня, поді­бне до того, що зни­щи­ло дино­зав­рів. Але цього разу винна не коме­та, а ми.

Основні чин­ни­ки:

  1. Знищення сере­до­ви­ща існу­ва­н­ня — вируб­ка лісів, будів­ни­цтво, сіль­ське господарство.
  2. Завезення інва­зив­них видів — коти, соба­ки, пацюки.
  3. Пряме полю­ва­н­ня — зара­ди м’яса, шкіри, розваг.
  4. Зміна клі­ма­ту — вплив на поляр­ні, мор­ські та гір­ські екосистеми.
  5. Забруднення — пла­стик, хімі­ка­ти, шум, світло.

Невидимі втрати: скільки видів ми насправді втратили

Офіційно зафі­ксо­ва­но понад 900 вимер­лих видів. Але реаль­на цифра — зна­чно більша.

Причини зани­же­них оцінок:

  • части­на видів зни­кла до їхньо­го відкриття;
  • бага­то хто жив у важ­ко­до­сту­пних регіонах;
  • части­на ніби­то «рід­кі­сних» тва­рин уже давно не існує в дикій природі.

За оцін­ка­ми біо­ло­гів, за остан­ні 10 000 років люд­ство спри­чи­ни­ло зни­кне­н­ня від 10 000 до 100 000 видів тварин.

Природа змінюється, але не зникає

Життя на Землі про­дов­жи­ться — навіть без коал, панд чи білих ведме­дів. Одні види зни­кнуть, інші ада­пту­ю­ться, з’являться нові. Але голов­не пита­н­ня — яку роль ми зігра­є­мо в цьому процесі?

Можливо, замість того, щоб бути руй­нів­ни­ка­ми, ми змо­же­мо стати захи­сни­ка­ми. Хоча б для тих, хто ще не вимер.

Ми живе­мо в епоху вели­кої втра­ти. Тварини, які колись віль­но бро­ди­ли Землею, тепер зали­ши­ли­ся лише на малюн­ках та в музе­ях. Наші дії мають наслід­ки, навіть якщо ми не зав­жди це усві­дом­лю­є­мо. Природа не потре­бує нашо­го дозво­лу, щоб змі­ню­ва­ти­ся — але ми маємо шанс зро­би­ти свій вплив менш руйнівним.

Знайшли помил­ку? Виділіть текст та нати­сніть ком­бі­на­цію Ctrl+Enter або Control+Option+Enter.

Було цікаво?
😚👎

Залишити відповідь

Back to top button
Увійти

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: